Ara
 • Beyza Alımcı

Yetişin Çocuklar, Prof.Dr. Selçuk ŞirinMerhabalar, bu yazımda son zamanlarda okuduğum bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitap önerilerime yer verdiğim ayrı bir kategori var websitesinde; ancak, bu kitabı yazılara da eklemek istedim ki daha görünür, insanlara daha ulaşılabilir olsun.


Bu yazıda paylaştıklarımı hali hazırda @iyibirolus adlı arkadaşımla yürüttüğümüz instagram sayfası üzerinden de paylaşmıştım. Orada yazdıklarımın aynısını zaman zaman buraya da ekleyeceğim.


Öncelikle belirtmek isterim ki, bu kitabın sadece ebeveyn ve ebeveyn adayları için olduğunu düşünmüyorum. Bence toplumda yetişkinliğe erişmiş, bir şekilde çocuklarla iletişimde olacak olan herkesin okuması gereken bir kitap, ancak eğitimciler ve ebeveynler özellikle okumalı.


Geçtiğimiz aylarda arkadaşım Eda Önoğlu Yıldırım, @psikologyogi çocuklarda öz regülasyon/ düzenleme üzerine bir araştırma yürütüyordu. Yoga ve mindfulness’ın çocukların duygusal düzenleme becerilerindeki etkilerini araştırıyordu. Bir sohbetimizde bana Selçuk Şirin hocanın “Yetişin Çocuklar” kitabını önermişti. Lisans sırasında aynı laboratuvarda (Bil-Ge) çalıştığımızdan dolayı ikimizin ortak çalışmaları da olmuştu, oralara referans vererek verdiği örnekler sonrasında ben de hemen okumak istedim.


Kitap benim için “su gibi akıyor” cümlesinin somut hali oldu. Elime aldığım anda 50 sf okumuş buldum kendimi ama ne zamanın nasıl geçtiğini fark ettim, ne de bu kadar sayfa geçtiğini. Kendimi adeta karşımda Selçuk Hoca var da sohbet ediyormuşum gibi hissettim.

Bu kitabı elimden geldiğince herkese önereceğim, hatta kendimce aldığım bir kararda doğum hediyelerinin yanında bir adet de bu kitaptan götürmek. Zira ebeveyn olan, olacak olan veya olmaya karar vermiş herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap zannımca. Selçuk Şirin gelişim psikolojisi alanındaki bilimsel donanımını Pratik tecrübesiyle ve gözlemleriyle harmanlayarak ebeveynlere sade ve akıcı bir dilde rehber hediye etmiş. Bilimsel temellere dayanan kitaplar zaman zaman okunması zor olabiliyor ve her insana hitap etmeyebiliyor. Ancak bu kitap okunması bir o kadar kolay ancak içeriği de bir o kadar zengin. Sanırım lisansta çok sevdiğim Hande Ilgaz hocamdan aldığım Gelişim Psikoloji dersinin en önemli noktalarının özeti gibi bir şey olmuş, ki kendisini tanıyanlar ne kadar çağdaş ve dolu bir ders verdiğini bilirler. Çocukların duygusal gelişiminden bilişsel ve sosyal gelişimine kadar her şeye değinen bu kitabı mutlaka ama mutlaka okuyun sevgili ebeveynler ve eğitimciler!


NOT: Ebeveyn olmayanların okuması da toplumdaki çocukların sağlığı açısından faydalı olacağından onlara da önerilir!


Benim kitaptan yaptığım birtakım çıkarımlar şöyle listelenebilir;


 • Çocuklarınızla duygusal anlar paylaşın. Sadece materyale odaklanmayın.

 • Duygularını anlamaları ve yönetebilmeleri oldukça önemli, bunun için ona;

 • Sıcak ilgi gösterin (bu sadece fiziksel ilgi değil, onun duygularını anlayabilecek sıcak ilgiyi de içerir).

 1. Çocuğunuzu tanıyın, onun mizacına duyarlılık gösterin.

 2. Siz de duygularınızı ifade edin

 3. Çocuklarınıza bol bol kitap okuyun.

 • Ebeveynlerin her ikisinin de ilgisi ayrı ayrı önemli. Babaların da ebeveynlik göstermelerinin artık vakti! (bu konuda oldukça gecikmiş olsak da!)

 • Onların çocukluk döneminde çocuk olmasına izin verin. Bırakın oynasınlar, eğlensinler. Yetişkin hayatlarında yeterince görev odaklı olacaklar.

 • Onlara uygun sorumluluklar verin, ancak bu noktada onları sorumlulukla boğmamaya dikkat etmekte fayda var.

 • Zekâ tek tip değildir, tek bir zeka tipine odaklanarak çocuklarınızı oradan oraya çekiştirmeyin.

 • Ve son olarak mükemmel değil, olduğu kadar iyi olun yeter!


Keyifli okumalar.


#yetişinçocuklar #yetişinçocuklarkitapönerisi #selçukşirin #çocukyetiştirme #ebeveynlik


617 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör