Ara
  • Beyza Alımcı

Terapi'ye başlamalı mıyım? Ne zaman terapiye başlamalıyım?

"Hayat ne kadar da acılarla dolu olsa da; bu zorluklarla başa çıkabilme ve iyileşebilme ile de dolu." Helen Keller


Terapi; kişinin kendini, yaşantısını, duygularını, düşüncelerini ve duygusal ihtiyaçlarını keşfettiği bir süreç olduğu için her bireyin terapiden geçmesi onun için faydalı olabilir.


Terapi sadece hayat ile başa çıkılamadığında veya çok ciddi vakalarda başvurulması gereken bir şey değildir.


Ancak bazı belirtiler ortaya çıktığında bunlar bir profesyonele başvurmak için ortaya çıkan belirtiler olabilir.

Kontrol edemediğiniz şeyler, size birtakım ihtiyaçlarınızın karşılanmadığını anlatıyor olabilir.

Bu belirtilerden bazıları şunlardır;


  1. Bunalma. Yapılacak çok iş, uğraşılacak çok şey var gibi hissediyor olabilirsiniz. Dinlenemediğinizi veya nefes bile alamadığınızı hissedebilirsiniz. Stres ve bunalım ciddi sonuçlara sebep olabilir.

  2. Tükenmişlik. Bu belirti genellikle fiziksel olarak kendini belirtse de altta yatan sebeplerde mental problemler yer alabilir. Depresyonun belirtisi olabilir. Tükenmişlik, normalden fazla uyumanıza veya normal zamanlara göre yataktan çıkma sürenizin artmasına sebep olabilir.

  3. Öfke, orantısız hiddet veya kırgınlık. Herkes zaman zaman sinirlenebilir veya kırılabilir. Hatta hiddetlenmek ve köpürmek de duruma bağlı olarak doğal ve gerekli bir tepki olabilir. Ancak bu duygular uzun süredir sizinleyse, başa çıkılamaz hale geldiyse, sizi şiddetli ve ekstrem kararlar almaya, diğer insanlara veya kendinize zarar vermeye itiyorsa ve bir türlü geçmek bilmiyorsa bu noktada profesyonel yardım almakta fayda var.

  4. Agorafobi. Agorafobisi olan insanlar kalabalık ve kapalı alanlara girmekten ve gece sokağa çıkmaktan korkabilir, panik atak geçirebilir veya kapana kısılmış hissedebilirler. Bazı durumlarda evden ayrılmak bile zor gelebilir. Böyle bir durumda da profesyonel yardım almak yararlı olacaktır.

  5. Kaygılı veya or müdahaleci düşünceler. Zaman zaman birtakım şeyler hakkında endişelenmek normaldir. Ancak endişe ve/veya kaygı gününüzün önemli bir kısmını kaplıyorsa veya fiziksel semptomlara sebep oluyorsa; psikoterapi size yardımcı olabilir.

  6. Apati. Rutin/ alışılagelmiş aktiviteler için istek kaybı. Hiçbir şey yapmak istememek, çevrenizde olup bitenler ile ilgilenmiyor oluşunuz, hiçbir şeyi umursamamaya başlamanız, hayata karşı ilgisiz olmanız depresyon veya anksiyete gibi ruhsal bozuklukların göstergesi olabilir.

  7. Umutsuzluk. Umut veya motivasyonu kaybetmek, geleceğiniz yokmuş gibi düşünmek; depresyonun veya herhangi başka bir ruhsal bozukluğun göstergesi olabilir. Zaman zaman umutsuz hissetmek, özellikle de zorlu bir dönemden sonra, anormal bir durum değildir. Ancak bu his uzun bir süre geçtikten sonra hala hissediliyorsa, kalıcı hale geldiyse, o noktada profesyonel bir yardıma ihtiyaç olabilir.

  8. Sosyal Uzaklaşma. Birçok insan kısa da olsa bir süreliğine yalnız vakit geçirdiğinde iyi hissedebilir. İçedönük özelliğe sahip insanlar diğerlerine göre bu yalnız vakte daha da çok ihtiyaç duyuyor olabilirler. Ancak diğer insanlar arasındayken sürekli olarak stresli hissediyorsanız, normale göre çok uzun süreler yalnız kalmak istiyorsanız, diğer insanlara tahammülünüz azaldıysa terapi sebepleri keşfetmenize yardımcı olacaktır.

İyileştirmediğimiz bozukluklar, tekrarlamaya devam edecektir.
58 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör