Online Terapi

Online Terapi Etkili Bir Yöntem Mi?

Dizüstü kullanma Kız

Bilimsel Çalışmalar Ne Gösteriyor?

Uzun süredir hayatımızda olan teknolojik gelişimler sonucunda birçok iş sanal alana taşınmaya başladı. Bu değişiklikten sağlık sektörü de son yıllarda faydalanmakta, keza mental sağlık alanında da faydalanmakta. Online terapi ve danışmanlık giderek yaygınlaşmakta ve bu alanda çalışmalar da paralel olarak artmakta.

Yapılan çalışmalar online terapinin de tıpkı canlı terapiler gibi sonuç gösterdiğini hatta örneklerin çoğunda alışılagelmiş canlı terapi ile etkilerinin aynı olduğunu göstermiştir.

Danışanların çoğunda seansa devam, terapi sorumluluklarını yerine getirme ve semptomlarda azalma gibi sonuçlar gözlemlenmiştir. 

Online konuşma süreci Microsoft Skype veya Google Hangouts aracılığıyla  görüntülü bir şekilde tercih edilmektedir, ancak danışanın isteğine göre bahsedilen uygulamalar aracılığyla arama şeklinde de gerçekleştirilebilir. 

Online terapi için  bilgi/randevu almak isterseniz iletişim bölümündeki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz. 

Online terapi randevusu alırken iletişim bilgilerinizi girmeyi unutmayınız. Size ulaşılamadığı takdirde randevunuz otomatik olarak iptal edilecektir​​

Randevunun en geç 24 saat öncesine kadar gerçekleştirilmelidir. Aksi bir durumda lütfen iletişime geçiniz.

Kaynaklar:

Andersson, G. (2009). Using the Internet to provide cognitive behaviour therapy. Behaviour research and therapy, 47(3), 175-180.

Andersson, G., Cuijpers, P., Carlbring, P., Riper, H., & Hedman, E. (2014). Guided Internet‐based vs. face‐to‐face cognitive behavior therapy for psychiatric and somatic disorders: a systematic review and meta‐analysis. World Psychiatry, 13(3), 288-295.

Andrews, G., & Williams, A. D. (2015). Up-scaling clinician assisted internet cognitive behavioural therapy (iCBT) for depression: a model for dissemination into primary care. Clinical psychology review, 41, 40-48.

Karyotaki E, Riper H, Twisk J, et al. Efficacy of Self-guided Internet-Based Cognitive Behavioral Therapy in the Treatment of Depressive Symptoms: A Meta-analysis of Individual Participant Data . JAMA Psychiatry.2017;74(4):351–359.

Online Shopping

Online Terapinin Avantajları

-Dünyanın her yerinden erişebilme imkanı
-Seyahat veya taşınma gibi durumlarda terapiden yoksun kalmama imkanı
-Zaman açısından daha elverişli
-Ekonomik açıdan daha elverişli
-Terapiye erişebilen kitlenin genişlemesi
-Kendine uygun olan profesyonele  mekan kısıtlaması olmadan ulaşabilmek