Kitap Önerileri

 

İyi Hissetmek, Dr. David Burns

Depresyon veya Duygudurum Bozuklukları Tedavisinde önerilir

İyi Hissetmek kitabı, psikolojik alanda yayınlanan kendine yardım kitaplarından en popüler olanlar arasında. 
Depresyon/ duygudurum bozukluklarının Bilişsel Davranışçı yaklaşımla tedavisinde kullanılan tekniklerin anlatıldığı bu kitap; bireyin davranışsal değişiklikler yapmasında ve alışkanlıklar kazanmasında etkili olabilecek bir kaynak. 
İsminden dolayı zaman zaman önyargıyla karşılanan kitap birçok danışan tarafından oldukça faydalı görülmüş; bazı vakaralarda antidepresan kullanımı ile aynı etkilere dahi sahip olmuştur. 
İsmi "iyi hissetmek" olduğu için sadece iyi hissetmeye ve mutluluğa odaklı bir kitap gözüyle bakılabiliyor. Ancak bundan ziyade kitap içerisindeki bilimsel bulgulara dayalı bilgiler; bireylere duygu, davranış ve düşünceler hakkında bilgi veriyor. Bazı döngüleri kırmanın yollarını anlatıyor. 
Terapi'de en önemli noktalardan biri de kişinin kendi çabalarıyla hayatında değişiklikler yapmasıdır. Bu kitap sayesinde düşünce, davranış ve duygu üçlüsü arasındaki etkileşim fark edilip, uyumlu değişikliklerin kazanımı mümkündür. 
Kitap, terapi sürecinde de terapi harici süreçte de okunabilir. 

Kitaptan kesitler;

"Bilişleriniz, herhangi bir zamanda olaylar hakkında ne düşündüğünüzdür. Bu düşünceler zihninizde otomatik olarak akar ve nasıl hissettiğiniz üzerinde büyük etkisi vardır." 

"Bu evrende 'mutlak' yoktur. Eğer yaşantınızı 'mutlaklık' sınırlarına doğru zorlarsanız, sürekli bunalımda hissedersiniz; çünkü algılarınız gerçeklerle örtüşmez. Kendinizi sonsuza kadar övgü almamaya mahkum edersiniz; çünkü yaptığınız hiçbir şey abartılmış beklentilerinizi karşılayamaz. Bu algısal yanlışlığın adı 'kutupsal düşünme'dir. Her şeyi siyah-beyaz olarak görürsünüz ve griler yoktur."