psikolog-beyza-alimci.jpg

Hakkında

Beyza Alımcı Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümünden yüksek şeref derecesi ile mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında bilişsel psikoloji, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji ve klinik psikoloji gibi alanlarda çeşitli dersler aldı. Lisans eğitimi boyunca  Yrd. Doç.Dr. Hande Ilgaz ve  Yrd. Doç.Dr. Jedediah Allen'ın yürüttüğü Bil-Ge (Bilkent Gelişim Psikolojisi Laboratuarı)'de araştırma asistanlığı yaptı. 2016 senesinde Tilburg Üniversitesi'nde erasmus programı ile 6 aylık değişim öğrencisi olarak okudu. Lisans eğitimi sırasında bir tanesi kreşte bir tanesi de bir hastanenin psikiyatri servisinde olmak üzere iki adet staj tamamladı.  Lisans tezinde Gelişim Psikolojisi alanında çalıştı. Annelerin hikaye anlatırken kullandıkları dil özelliklerinin 3-5 yaş arası çocuklardaki alıcı ve ifade edici dil gelişimini inceledi. 

2017 yılında Bilkent Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Utrecht Üniversitesi'nde (Hollanda) Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladı. Yüksek Lisans öğrenimi boyunca  Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimi alarak travma, yas, anksiyete bozuklukları ve depresyon alanlarında uzmanlaştı. Yüksek Lisans tezini Pozitif Klinik Psikoloji alanında gerçekleştirdi. Bireylerin hayatlarındaki anlamın hayat doyumları ve bireysel iyi oluşları üzerindeki etkisini inceledi. Yüksek Lisans sırasında araştırmaya duyduğu ilgiden dolayı stajını araştırma alanında yaptı. Amsterdam Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümünde, Prof.Dr. Arnoud Arntz'ın süpervize ettiği, Doç. Dr. Duygu Yakın'ın doktora sonrası çalışmasında Şema Terapi, Şema Terapi'de modlar ve Sağlıklı Yetişkin modu üzerine çalışmalar yaptı.

Yüksek Lisans eğitimi sırasında Mindfulness ve üçüncü dalga terapi ekollerine ilgi duyan Beyza Alımcı, 2018 Temmuz ayında Hollanda'da Dr. Kristen Neff ve Dr. Christopher Germer eğitmenliğinde Öz-Şefkatli Farkındalık eğitimini aldı.  Sonrasında yine bu alanda çalışmalara katıldı. Vreeswijk, Broersen ve Schruink tarafından yazılan"Mindfulness and Schema Therapy" adlı kitabın Türkçe'ye çevrilmesinde katkıda bulundu. Kitap, Ekim 2019 yılında PsikoNET yayınları tarafından yayınlandı.

2019 Eylül ayından beri Hollanda'ya tekrar yerleşen Beyza Alımcı, Amsterdam'da Terra Mental Health adlı kültürler arası çalışan, ruh sağlığı kliniğinde çalışmaktadır.

Yetişkin bireyler ile özellikle depresyon, kişilik bozuklukları, kaygı bozuklukları, yeme bozuklukları ve duygu durum bozuklukları üzerine görüşmeler gerçekleştirmektedir. Ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Mindfulness odaklı tekniklerden yararlanmaktadır.